- Избор на дестинация
Едно екосъобразно пътуване започва много преди да напуснеш дома. При избора на следващата си дестинация, потърси места за настаняване, които се придържат към устойчиви принципи. Можеш да ги разпознаеш чрез сертификати като Green Key или LEED. Да, в България има все повече такива места, а на картата на Green Key можеш да откриеш всички. В платформи като Booking можеш да използваш филтър “устойчиво пътуване”, който да ти помогне да избереш по-лесно от места, които прилагат устойчиви практики. Разбира се, винаги имай едно наум и смело задавай своите въпроси относно устойчиви практики, когато си на място, за да прецениш дали да повториш мястото.
За какво да се оглеждаш:
Без хранителни отпадъци: един от най-големите източници на отпадъци в хотелите и заведенията е неоползотворената храна. В световен мащаб хотелите генерират средно 289700 тона отпадъци всяка година, включително 79000 тона хранителни отпадъци.¹
За щастие, все повече места за настаняване прилагат практики за намаляването на разхищението, например по-кратки сезонни менюта, компостиране и други. И като стана дума за устойчиво хранене, подсещаме те да погледнеш предишната ни статия, в която обсъдихме темата.
По-малко пластмаса: Европейският съюз предложи забрана за използването на малките пластмасови шампоани, балсами и душ гелове и още преди влизането ѝ в сила много хотели вече са ги заменили с пълноразмерни бутилки за многократна употреба, които се допълват. Бонус: ако хотелът предлага наливна филтрирана вода вместо бутилирана в пластмаса.
Разделно събиране на отпадъците: Всеки хотел, който е поел истински ангажимент към опазването на околната среда, ще има и система за разделно събиране на отпадъците.
Дори не всичко да е идеално, не забравяй, че можеш любезно да дадеш идеи за подобрение, така че след теб мястото да стане по-устойчиво.
Ако пък търсиш по-алтернативно изживяване, винаги можеш да отседнеш в някоя еко хижа или малка къща за гости. Ако пък си решил да къмпингуваш, в блога на Zero Waste Sofia ще откриеш няколко съвета как да го направиш по-устойчиво.
- Твоят смартфон - помощник в организацията
Твоят смартфон ще е най-добрият ти приятел в планирането на приключенията. С него можеш да направиш всички резервации, да купиш билети, да си направиш маршрути, като сложиш “пинче” в Google maps на местата, които планираш да посетиш. В сайта на Planinka.bg, както и при Екатерина от Hiking Adventure, можеш да откриеш страхотни планински маршрути и хижи
Не забравяй и дигиталния си паспорт за 100-те национални туристически обекта. В приложението на Yettel ще откриеш също и карта на обектите, както и възможност да видиш как обектите оживяват. С помощта на талантливи илюстратори създадохме красиви анимирани видеа с интересни факти за някои от най-впечатляващите обекти от културното-историческото или природното богатство на България. Гледай ги в секцията за 100-те национални туристически обекта.