Пазарувай насипно
Принцип: колкото по-опаковано и обработено е, толкова по-малко вероятно е да е полезно за теб.
|
Насипното пазаруване ще ти спести разходи, отпадъци от опаковки и разхищение на храна. И като цяло - много често важи правилото, че колкото по-опакована и обработена е една храна, толкова по-малко вероятно е да бъде здравословна. Всеки от нас произвежда средно по 167 кг отпадъци само от опаковки годишно. Обикновено ги използваме не повече от час – времето, за което достигат от магазина до вкъщи, а след това прекарват остатъка от живота си на сметището или в морето. Ако имаш нужда от препоръки може да разгледаш наръчника за насипно пазаруване на Zero Waste Sofia.
Подсещаме те да прегледаш фермерските пазари, за които си говорихме през феврурари, и че можеш да отглеждаш вкусни билки и зеленчуци у дома, виж повече тук.
Обърни внимание на датите на етикета
Датата на етикета върху даден продукт често може да бъде объркваща и да ни накара да изхвърлим напълно годна храна. „Най-добър до“ означава, че продуктът ще запази оптималното си качество до тази дата, докато “Годен до” отбелязва потенциалния момент, в който храната би станала негодна.
Съхранявай храната правилно
Правилното съхранение на храната е от решаващо значение за удължаване на нейния срок на годност. Научи се да съхраняваш различните видове храни по подходящ начин, и замразявай излишните продукти за по-късна употреба. Знаеш ли, че можеш да замразиш излишния хляб, като го нарежеш на филии? След това просто го сложи в тостера и ще имаш вкусен хляб, когато си забравил да напазаруваш.
Дръж лука далеч от картофите, за да ги запазиш за по-дълго, замразявай ядките в повече, а млякото поставяй някъде далеч от вратата на хладилника.
Използвай херметически затворени контейнери и торбички, за да запазиш свежестта на продуктите и да минимизираш излагането им на въздух, който може да причини разваляне.