Съвременните родители прилагат различни методи в управлението на виртуалния живот на децата си. Независимо от подхода обаче, изграждането на здравословна дигитална култура и способности за справяне с онлайн заплахите не се случва за ден или два – нужни са постоянство и усилия. Разговорите с малчуганите е добре да започнат с обяснение, че в интернет всички трябва да сме нащрек – безразборното кликване върху линкове е опасно и същестува риск за детето да подпадне на неподходящо съдържание, вируси или без да иска да влезе в контакт с непознати в мрежата. Обяснете му, че каквото и да се случи, трябва незабавно да ви каже, за да може да предприемете стъпки за справяне с проблема, включително да докладвате на Консултативната линия за онлайн безопасност 124 123 на Националния център за безопасен интернет.
Следващият етап е свързан с родителския контрол и наблюдение на поведението на децета онлайн и съдържанието, което потребяват. Качественият контрол изисква родителите да познават платформите, в които децата прекарват значителна част от времето си. Важно е не просто да знаят кой и какво съдържание най-често споделя в тях, но и какви настройки за поверителност имат.
Програмите за родителски контрол са добър помощник за родителите да се информират относно начина, по който детето им използва интернет и да му създават здравословни граници. Важно е обаче детето да бъде наясно, че ще бъде инсталирана подобна програма на устройството му. Обяснете му, че не го правите, за да го следите, а заради желанието си да го защитите от опасностите в интернет и така съдържанието онлайн ще бъде съобразено с възрастта му. Откритият и честен разговор ще ви помогне да поддържате изградената връзка с малчугана и ще подсили доверието помежду ви. Не е препоръчително детето ви да разбере за съществуването на такава програма на телефона си едва когато порасне – вероятността да го приеме като проява на контрол, следене и липса на доверие към него е голяма. А това със сигурност ще повлияе негативно на взаимоотношенията ви.
Ето някои от често използваните техники за контрол.
- Приложение за родителски контрол. Редица приложения (някои от тях безплатни) позволяват задаването на ограничения на използваните устройства относно съдържанието, което децата могат да достъпват в интернет. Те често включват функции като блокиране на определени уебсайтове или категории от съдържание, установяване на времеви ограничения и други. Програмите показват също статистика в кои приложения или сайтове детето е прекарало най-много време. Могат да изпращат нотификация в реално време при инсталирането на ново приложение и при нужда то да бъде забранено
- Проследяване на историята на браузъра. Този метод дава ценна информация за консумираното съдържание – посещавани уебсайтове, търсене по ключови думи, гледани видеа и др., но не дава опция за превантивни мерки. Подходящ е по-скоро за регулярен мониторинг, без налагането на конкретни ограничения.
- Настройване на профилите в социалните мрежи за „под 18 г.“ Повечето социални медии предлагат възможност за създаване на профили за деца под определена възраст. По този начин платформите филтрират съдържанието, което им се показва и могат да скрият детските профили, така че да не могат да бъдат открити от непознати. Тук обръщаме внимание, че минималната позволена възраст за създаване на профили в социалните медии е навършени 13 години, а в България – 14 години. Вижте повече за създаването на профили в социалните медии тук.
- Създаване на детски профил на лаптоп или компютър. Чрез създаването на отделен потребителски профил на устройството, което детето използва, може да се ограничени достъпът до определени уебсайтове или приложения.
- Браузър със зададени правила за съдържание. Някои браузъри предлагат вградени функции за родителски контрол, които позволяват на родителите да задават правила за съдържание, блокиране на определени уебсайтове или категории и други подобни ограничения. Тези настройки се прилагат към всички потребители на устройството.
Имайте предвид, че програмите за родителки контрол са помощни средства за създаване на балансирани онлайн навици на детето и те не заместват необходимостта от комуникацията родител-дете. Добре е офлайн и онлайн средата на децата, интересите им и емоциите, които изпитват, да получава необходимото внимание у дома, така че малчуганите и тийнейджърите да се чувстват свободни да споделят както приятните преживявания, така и негативните емоции.
Съвети към родителите:
- Запознайте децата с основните правила за безопасност в мрежата. Не им давайте устройство в ръцете, без да сте им обяснили какво е вредно съдържание и какво да правят, ако видят такова, как да пазят личните си данни и защо да не кликват върху произволни линкове,
- Инсталирайте програма за родителски контрол, която е свързана с ваше устройство/имейл преди да дадете телефон/таблет на детето си. Важно е да информирате детето предварително, че има инсталиран такъв софтуер и че неговата цел не е да го контролирате, а да го предпазите.
- Интересувайте се от онлайн живота на детето си – какво съдържание гледа, кои геймъри/инфлуенсъри следва, какви онлайн игри играя. Питайте го за постиженията му в игрите и на каква тема е новото видео на любимия им инфлуенсър. Така ще му покажете, че неговият онлайн свят е важен за вас и то ще бъде по-склонно и спокойно да ви сподели, ако има проблем.
- Ако не се сте сигурни коя програма да използвате или как да проведете първия разговор с детето си, можете да потърсите за съвет специалистите от Националния център за безопасен интернет на Консултативната линия 124 123 или в чата на safenet.bg.