Наръчник на рециклиращия човек в България
Къде и как да рециклираме непотребни предмети и отпадъци
Добрата новина е, че можем да предотвратим достигането на повечето вещи до сметището, като се погрижим за правилното им разделно събиране и рециклиране.
|
Знаеш ли, че ако само 300 души решат да рециклират стария си лаптоп, това ще спести енергия за захранването на цяло жилище за година? В следващите редове сме ти подготвили кратък наръчник на рециклиращия човек в България. Вероятно познаваш добре цветните контейнери, но знаеш ли, че можеш екологично да се разделиш със старите гуми, дрехи или счупения тостер на баба?
Всеки човек в България генерира средно 445 кг битови отпадъци годишно². Все още над 70% от тях завършват на сметището³. Представи си, че стар смартфон попадне там, заедно с храна, стари бои и гуми. Опасни химикали от различните отпадъци се смесват, замърсяват почвата, а могат да достигнат и подпочвените води, създавайки риск за нашето здраве. Освен това, сметищата отделят огромни количества парникови газове, като метан, който допринася за ускоряването на климатичните промени. Добрата новина е, че можем да предотвратим достигането на повечето вещи до сметището, като се погрижим за правилното им разделно събиране и рециклиране.
Една важна стъпка, преди да стигнем до рециклирането. Дали тази вещ не може да се използва от друг?
Преди да изхвърлиш дадена вещ, увери се, че тя не може да бъде предадена нататък. Разполагаш със здраво детско легълце, което има следи от употреба и не можеш да продадеш? Помисли дали не можеш да го дариш или подариш? Много често, в платформи като Timeheroes, можеш да откриеш подходяща мисия, в която да дариш вещи. А целогодишно можеш да участваш в развитието на споделената икономика в България, като подариш стари, непотребни, но работещи вещи, в безплатни Facebook групи като Free your stuff Sofia.
Ако все пак времето за раздяла с предмета е дошло и той няма да послужи на никого, следващите редове могат да ти бъдат от полза: