Радваме се на песента на птиците, когато я чуем в някое видео в социалните мрежи, но често забравяме да изключим слушалките си по време на разходката и да се насладим на звуците на природата. Мобилните устройства, социалните мрежи и преливащото количество информация, с което сме затрупвани всеки ден, на моменти могат да ни погълнат. Постоянното очакване към всеки от нас да е “на линия” и страхът от това да не изпуснем нещо (от английски език FOMO - fear of missing out) изморяват.
JOMO вместо FOMO
Ако приемеш радостта от това да пропуснеш ненужното - JOMO (Joy of Missing Out), можеш да се съсредоточиш върху това, което е наистина важно, и да намериш спокойствие, като се откъснеш от постоянния шум на онлайн света.
Ролята на телефона е да ти помага Важно е да не забравяме ролята на телефона си - а тя е да ни помага. Не позволявай на дигиталния шум да те завладее, включи Do not disturb или Focus режима на телефона си и обърни внимание на важните неща - независимо дали искаш да си починеш, или си се концентирал в писането на нещо важно за теб. |
Какво ще ти донесе това?
Ползите от балансираната връзка с технологиите са много - тя може да подобри качеството на съня¹ ти и да ти помогне да намалиш стреса. А защо не и да ти помогне да възстановиш връзката със себе си? Колко често човек прекарва време сам със себе си, отчитайки радостите на настоящето?
Как да го направиш?
Преди да започнеш:1. Проследи своето “екранно време” Използвай вградената функция “Screen time” на телефона си, за да проследиш колко време прекарваш във всяко приложение. Резултатите могат да те изненадат и да ти помогнат да си поставиш цели за намаляването на времето във всички приложения или в част от тях. В зависимост от модела на телефона си можеш също така да заложиш “Downtime” - през това време само зелената слушалка и избрани от теб приложения ще бъдат достъпни. 2. Постави си ясни и реалистични цели - какви са очакванията ти? Дигиталният детокс не означава, че трябва да оставиш всички устройства настрана завинаги. Можеш да избереш функции като “do not distrub” или да ограничиш само известията на имейла си и социалните мрежи. Не забравяй да се насладиш на цялото начинание, а не да го превръщаш в мъчение. 3. Спри всички известия, които биха те разсеяли Освен имейлите и социалните мрежи, много други приложения са се домогнали до възможността да ни изпращат известия. Влез в настройките на телефона си и ги спри. Не забравяй приложенията за пазаруване. Представи си как се взираш в залеза, в пълно спокойствие… и “бзззз” — 20% намаление на обувки. Не е много романтично, нали? Инвестирай 20-ина минути и прегледай нюзлетърите, за които си се абонирал и се отпиши от излишните. Така не само ще намалиш екологичния си отпечатък, но и ще имаш много по-малко за четене/триене, когато се завърнеш. 4. Излез от профилите си Не е нужно да триеш профилите си в социалните мрежи, просто избери “log out”, или изтрий самите приложения от телефона си. Не забравяй да запаметиш безопасно всички важни пароли, за да не си причиняваш излишен стрес с възстановяването им, когато се завърнеш. За целта можеш да използваш вградения password manager на телефона си или да свалиш друг сигурен такъв, който да ти помогне да организираш паролите си. 5. Не забравяй да оставиш автоматичен отговор на имейла си За да не те безпокоят, предупреди колегите и клиените си, че ще бъдеш на разположение след седмица, две (или колкото време си планирал) и остави автоматичен отговор на имейла си. 6. Дистанцирай се физически Най-добрият начин да се откъснеш, е да оставиш устройствата далеч от погледа си. Ако си извън града, опитай изобщо да не взимаш лаптопа и таблета със себе си. Излез от вкъщи без телефона си, като използваш услугата на Yettel - MultiSim. С нея оставяш телефона вкъщи и можеш да излезеш навън само със своя смарт часовник. |